شنبه, 25 فروردين 1403 14:31

بازرسی فنی و ایمنی انواع جرثقیل و لیفتراک

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بازرسی ادواری فنی و ایمنی جرثقیل

 

در بازرسی ایمنی ادواری، کارکرد جرثقیل و کلیه قطعات و تجهیزات مورد بازرسی قرار خواهد گرفت . در صورت مشاهده مغایرت با استاندارد، بازرسی وضیفه دارد که از ادامه فعالیت جرثقیل و از کار با آن جلوگیری نماید. بر اساس استاندارد، بازرسی ایمنی جرثقیل ها به صورت دوره های شش ماهه میباشد. در صورتی که جرثقیل مورد تائید باشد و با استاندارد های بین اللمللی و داخلی مغایرت نداشته باشد  گواهینامه ی سلامت فنی برای مدت شش ماه صادر می گردد.

 

جرثقیل 1

 

در مواردی که ایراد و مغایرت  جرثقیل بیش از حد بوده و کاربری جرثقیل باعث بروز حادثه و ایجاد خسارت های مالی و جانی گردد، بازرس مربوطه می بایست سریعا اقدام به جلوگیری از کاربری جرثقیل نموده و کاربری و بازرسی مجدد منوط به رفع ایرادات و موارد عدم انطباق خواهد بود.

 

جرثقیل 2

 

تعمیرات اساسی جرثقیل و همچنین سقوط و یا واژگونی آن باعث ابطال گواهینامه سلامت جرثقیل می گردد. اگر چه اعتبار گواهینامه سلامت جرثقیل بر اساس استانداردهای مربوطه حداکثر ۶ ماه پیش بینی شده است، اما پس از هر تعمیر اساسی مجددا بایستی مورد بازرسی قرار گرفته و گواهینامه سلامت دریافت نماید.

 

جرثقیل 3

 

 

 

 فنی و ایمنی لیفتراک

 

لیفتراک ماشینی است که دارای دکل، شاخک، اتاقک و ملحقات با ظرفیت های مختلفی جهت حمل و نقل، جابجایی و انبار نمودن بارها مورد استفاده قرار می گیرند. بمنظور تامین و ارتقای سطح ایمنی و حفاظت منابع انسانی و مادی و ایمن سازی محیط کار و جلوگیری از بروز حوادث، اخذ تاییدیه بازرسی فنی و سالیانه لیفتراک توسط مراکز و مشاوران معتبر و ذیصلاح صورت می پذیرد. انجام این تست با درخواست کارفرما توسط مشاوران حفاظت فنی- ایمنی مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی وزارت کار (مشاوران ایمنی بالابرها، جرثقیل ها، پله های برقی و آسانسورهای صنعتی) انجام می شود.

 

لیفتراک 1

 

 

بازرسی ادواری فنی و ایمنی لیفتراک

 

بمنظور تامین و ارتقای سطح ایمنی و حفاظت منابع انسانی و مادی و ایمن سازی محیط کار و جلوگیری از بروز حوادث، اخذ تاییدیه بازرسی فنی و سالیانه لیفتراک توسط مراکز و مشاوران معتبر و ذیصلاح صورت می پذیرد. انجام این تست با درخواست کارفرما توسط مشاوران حفاظت فنی- ایمنی مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی وزارت کار (مشاوران ایمنی بالابرها، جرثقیل ها، پله های برقی و آسانسورهای صنعتی) انجام می شود.

 

لیفتراک 2

 

 

انواع لیفتراک هایی که دریافت تاییدیه سلامت و ایمنی برای صحت عملکرد آنها الزامی می باشد:

لیفتراک بنزینی

لیفتراک برقی

لیفتراک گازوئیلی (دیزلی)

لیفتراک گازی

هنگام تست و بازرسی لیفتراک ها باید به نکات فنی، مکانیکی، هیدرولیکی و برق و کنترل بشرح نکات زیر توجه کرد:

تست و بازرسی گیج ها، کنترل کننده ها، نشانگر سرعت؛

بررسی شاخک ها

وضعیت تایرها

سیستم تیلت و بالابرنده

... بررسی زنجیر و کابل ها، ترمز، سیستم سوخت، پمپ و مخزن سوخت

بازدید 281 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

شرکت هلال سبز صنعت (با مسئولیت محدود) در مهرماه سال 1369 شمسی با هدف ترویج فرهنگ ایمنی، پیش گیری از حادثه و مدیریت بحران تحت نام اولیه هلال سبز ایران تاسیس گردید.

خیابان سهروردی شمالی، خیابان خرمشهر (آپادانا)، نبش ویدا، شماره 120، طبقه2 ، واحد4

اشتراک خبرنامه

با ثبت ایمیل خود در خبرنامه شرکت هلال سبز صنعت در جریان تولید به روز ترین محصولات ما قرار خواهید گرفت.

جستجو